Kuchnia włoskich Żydów – z Krakowskim Makaroniarzem.

Wczytuję mapę...

Data/Czas
17-03-2018
17:00 do 21:30

Lokalizacja
Magazyn Wina

Kategorie


dzień dobry,

17 marca zapraszam na zupełnie wyjątkowe warsztaty kulinarne. Będziemy po raz pierwszy pracować nad daniami kuchni włoskich Żydów. Porozmawiamy nieco o włoskiej historii i o tym jak kuchnia włoska zmieniała żydowską i odwrotnie, bo ten ruch działał w dwie strony!

Przygotujemy:

Burecchi – nadziewane, pieczone pierogi z Ferrary – wspomina Giorgio Bassani w swojej (świetnej) powieści Ogród rodziny Fizzi – Contini. Nadzienia bywały różne, ale wszystkie ferraryjskie pierożki łączył fakt, że były pieczone i posypane makiem. Dla nas będą przystawką.

Spaghetti al amatriciana – klasyczny przepis z Amatrice – w swoim oryginalnym składzie ma wieprzpwe podgardle, rzymscy Żydzi zaadoptowali ten przepis na swoje potrzeby zastępując wieprzowinę wołowiną lub gęsiną. I wyszło równie smacznie, albo nawet smaczniej!

Frizinsal – sposób na drób z Wenecji – i przykład na to jak dostępność przypraw w portowej i handlowej Wenecji zmieniała kuchnię miejscowych. Frizinsal jest egzotyczny a jego przygotowywanie sprawia, że w domu pachnie jak gdzieś daleko, na Bliskim Wschodzie!

Pizzarelle – to pomysł na słodycze rodem z rzymskiego getta. Ciasto powstałe na bazie macy z dodatkiem pomarańczowej skórki i rodzynek smaży się w głębokim tłuszczu i podaje z odrobiną miodu.

Spotykamy się w Magazynie Wina, w sobotę 17 marca o 17.00!
Zgłoszenia: krakowskimakaronairz@gmail.com
Koszt: 180 pln
Zajęcia potrwają około 4 godzin i zakończą się wspólną degustacją przygotowywanych wcześniej potraw. Do kolacji podamy specjalnie dobrane wino.